Stíhačky ve světě v uplynulém týdnu

Stíhačky ve světě v uplynulém týdnu
Společné nebe visegrádské čtyřky, Čína potřebuje ruské stíhačky a letectvo opět útočilo v Jemenu.

Tento týden se objevilo několik zajímavých zpráv souvisejících se stíhačkami. Přinášíme jejich stručný souhrn spolu s odkazy na příslušné zdroje.

Společný vzdušný prostor visegrádu

Server iDnes.cz ve středu napsal, že země visegrádské čtyřky chtějí přijít s projektem společného vzdušného prostoru a sladěním společné letecké ochrany. Článek měl samozřejmě poněkud bulvárnější nadpis sdělující, že nad Českem budou zasahovat americké stíhačky. Hlavní informace je však taková, že Poláci, Češi, Slováci a Maďaři chtějí mít společnou leteckou ochranu. V případě Slovenska se ovšem čeká, až vymění stávající stíhačky Mig-29 za Gripeny.

Čína potřebuje ruské stíhačky

Non-mainstreamový server sputniknews.com napsal, že Čína naléhavě potřebuje ruské stíhačky. Zpráva není ozdrojovaná, ale odvolává se na japonské vydání magazínu The Diplomat. Konkrétně prý Rusko potřebuje stroje Su-35, které předčí čínskou obdobu Su-27 označovanou jako J-11D. Důvodem potřeby ruských strojů jsou prý problémy s výkonem čínských tryskových motorů.

Stíhačky Saúdské Arábie opět útočily v Jemenu

O víkendu přišla zpráva, že letectvo Saúdské Arábie opět útočilo v Jemenu. Útok měl za následek 25 mrtvých jemenských vojáků, dvě desítky civilistů a stovku zraněných. Podrobněji třeba na BBC.

reklama
Související letoun(y):