Přelet letadel u příležitosti 75 let od Bitvy o Británii

Dnes je 75leté výročí Bitvy o Británii, významné události 2. světové války. Cílem mělo být zničení RAF, přerušení potravinového zásobování Velké Británie a způsobení co největších ztrát britskému vojenskému a zásobovacímu loďstvu.

Celá operace, o které dnes hovoříme jako o Bitvě o Británii trvala od července do konce října. 10. 7. 1940 započala občasnými útoky na zásobovací konvoje střemhlavých bombardérů Junkers Ju 87 Stuka. Směrnicí 17 vydanou 1. srpna pak Wehrmacht upřesnil cíle operace.

Německo se jak známo snažilo zlikvidovat RAF, což bylo jedním z předpokladů pro zdárné provedení operace Seelöwe, tedy invaze do Anglie. Když koncem října bylo jasné, že své cíle se Luftwaffe nepodaří uskutečnit, byly její kapacity přesunuty na jiná bojiště, přesto ale došlo k několika dalším útokům nad britským nebem i na zemi.

U příležitosti dnešního výročí přeletěly nad Londýnem tehdejší stíhačky Hurricane a Spitfire spolu se současnými letouny. Z Buckinghamského paláce je sledovala královská rodina.

Zdroje: Wikipedia a The Telegraph

reklama